Alfred Gratien

 

 

Vinařství Alfred Gratien vytváří šampaňské od roku 1864. Cuvée vznikají mísením těch nejlepších Crus ze tří hlavních regionů (Côte des Blancs pro Chardonnay, Montagne de Reims pro Rulandské modré a údolí Marne pro Pinot Meunier). Alfred Gratien záměrně omezuje svou výrobu na 250 000 lahví ročně.

Barnaut

Bonnaire

 

 

Champagne Bonnaire sídlí v Cramantu, který se nachází jižně od Epernay směrem ke Côte de Blancs. Vinice v Cramantu mají klasifikaci Grand Cru a jsou doménou chardonnay. Firma vlastní víc jak 22 ha vinic Grand Cru, ze kterých produkuje příkladná komplexní vína. Složitá aromatická paleta se vyznačuje máslovou grilovanou chutí s nuancemi citrusových plodů, kdoulí a chlebového koření, které vždy okouzlí porotu. Blanc de Blancs Grand Cru od pana Bonnaira uchvacuje Richarda Juhlina (****) a uchvátí jistě i vás. 

Brugnon

Vignoble P. Brugnon pochází ze dvou rodin:

První pochází z Rilly, kde žili čtyři generace vinařů. Philippe Brugnons je praotec, René Chauvet měl 16 ha, ale důsledkem dědických zákonů o většinu pozemků, které vlastnil Philippe, přišel a zbylo mu méně než 4 ha.

Druhý rodinný vinohrad se nachází v Ecueil. Nad touto oblastí měl kontrolu Philippův otec. Tady v Ecueil Philippe vlastnil 6 hektarů z celkového hospodářství rodiny, což znamenalo, že Philippovy vinice měly asi 11 Ha.

Majetek Rilly je Premier Cru (94%) – pozn. (Premier Cru se používá ve francouzštině jako stupeň klasifikace vína vysoké kvality nebo vinice, která víno produkuje.), na «la Grande Montagne de Reims« s 1 ha Chardonnay a zbytek je Pinot Noir, které se používá pro výrobu cuvée a cuvée Elegance. Obsahuje malé množství Pinot Meunier použitého v Cuvée Brut (NV). Křídová půda mu přináší elegantní a obzvlášť jemný bouquet.

Jeho vinné sklepy, vytesané v křídovém podloží, jsou v hloubce 7m a mají kapacitu pro 280 000 lahví. To umožňuje uskladnění nejméně na dva roky non-vintage, a čtyři roky pro vintage.

Delamotte

 

 

Starou rodinnou firmu založil roku 1760 v Remeši François Delamotte, majitel vinohradů. Patří mezi pět nejstarších domů v Champagne. Jedná se o sesterský dům Champagne Salon a společně jsou v seskupení Laurent-Perrier Group. Vysoce jsou hodnocena ročníková Blanc Blancs připravená ze tří odlišných 100% cru Côte des Blancs a určitě zaujme Brut Rose s dominancí Pinot noir. Ve firmě pracuje pouze 10 lidí, stejný enolog jako pro Salon! Delamotte je noblesní champagne, ke kterému se stále budete vracet.

Deutz

 

 

Tento slavný Champagne House sídlí na svazích slavných vinic v Aÿ. William Deutz a Pierre-Hubert Geldermann založili toto vinařství společně již roku 1838.
Champagne Deutz je jedním z nejstarších členů prestižního sdružení Club des Grandes Marques, která sdružuje 24 nejvýznamnějších šampaňských domů. Vyznačuje se mimořádnou elegancí a delikátním perlením, i proto jeho obliba stále roste.

Diebolt-Vallois

 

 

 

Rodina Dieboltů žije od konce 19. století ve 100% grand cru vesnici Cramant, která patří vedle Mesnilu k perlám Cote de Blancs. Rodičům Jacquesovi Dieboltovi a Nadie Vallois výrazně pomáhají jejich děti Isabelle a Arnaud – je to typická rodinná firma, která co nejdříve získá 5 hvězd v hodnocení Richarda Juhlina! V Cramantu je celá řada vynikajících producentů, ale Diebolt dává terroiru ještě jinou dimenzi, zvláště ve vínech bez malolaktické fermentace z poloh Les Pimonts a Les Buzons. Zvláště pozoruhodné je cuvée Fleur de Passion, Blanc de Blancs, které se stává legendou Champagne. Zraje v dubových burgundských sudech převážně z Mersault. Je to typické champagne starého stylu.

Fleury

 

 

Champagne Fleury bylo založeno Emilem Fleurym v roce 1895 a nachází se v jižní části Côte des Bar v malebné vesničce Courteron. Jsou skutečnými průkopníky biodynamiky v Champagne. Emil Fleury byl vůbec prvním, kdo po epidemii phylloxery znovu osadil zdejší vinice odrůdou Pinot noir. Rozhodnutí produkovat vlastní šampaňské bylo učiněno jeho synem Robertem Fleurym kvůli krizi v roce 1929, kdy došlo k významnému poklesu ceny hroznů. Tímto krokem se Champagne Fleury stalo jedním z prvních výrobců vlastního šampaňského v Côte des Bar. Od roku 2009 se více zapojuje i čtvrtá generace rodinného vinařství, kterou reprezentuje Jean-Sébastien. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. V roce 1993 byl prestižním průvodcem Gault-Millau zvolen vinařem roku. Ocenění přicházela v každém roce, nicméně nejprestižnější jsou z posledních let. Je to logické, neboť Jean-Pierre nechává ty nejlepší ročníková cuvée zrát okolo deseti let na kvasinkách s tradičními korkovými zátkami. V roce 2008 obdrželo vinařství Biodynamic Trophy a zlatou medaili na IWC za svůj Brut Millésimé 1995. Stejná ocenění byla udělena i v roce 2011 a to variantě extra brut. Toto ročníkové champagne si odneslo v roce 2009 čtyři hvězdičky od Decanteru a dvě zlaté medaile z MUNDUSvini. Prestižní V roce 2011 se Champagne Fleury umístilo mezi 100 nejlepšími vinařstvími světa dle známého časopisu Wine & Spirits.

G.H.Mumm

 

 

G.H.Mumm byl v Remeši formálně založen v roce 1827. Aby měli jeho majitelé jistotu, že jejich šampaňské bude co nejkvalitnější, nakupovali hrozny přímo od pěstitelů z těch nejlepších oblastí namísto nákupu šťávy nebo moštu z hroznů. S téměř osmi miliony lahví prodaných každý rok po celém světě je dům G. H. Mumm v současné době třetím největším výrobcem šampaňského.

Henri Verlain

 

 

Jacquart

 

 

Když Robert Quantinet zakládal v roce 1962 spolu s dalšími 30 vinaři toto družstvo, vyráběli 100 tisíc lahví. Dnes Jacquart patří s produkcí 9 mil. lahví mezi největší domy. Družstvo má již 1800 členů a kontroluje víc jak 2400 ha vinic v 60 vesnicích. Pouze 350 ha z vinic je použito na výrobu Champagne Jacquart. Jacquart disponuje s hrozny vysoké kvality s průměrným ratingem 93 % na cru škále.

Larnaudie-Hirault

Víno s hrdostí Francie D&G wines s.r.o.

email: dominique@domcollin.cz

Louis Roederer

 

 

V roce 1776 založili otec a syn Duboisovi v Reims vinařství, které později prodali Nicolasovi Schreiderovi. Od roku 1819 jej vlastní a spravuje jedna stejná rodina. Louis Roederer se narodil v roce 1809 ve Štrasburku a společníkem ve vinařství svého strýce Nicolase Schreidera se stal již ve svých osmnácti letech. O šest let později pak podnik zdědil, pojmenoval ho podle sebe a v následujících letech dovedl k nečekanému rozmachu. Vinařství Louis Roederer je dnes jedním z posledních velkých stále nezávislých „Maison de Champagne“. 214 hektarů vinic se rozkládají ve třech hlavních výrobních zónách v Champagne Montagne de Reims, Vallée de la Marne a Côte des Blancs. Množství hroznů z těchto vinic pokryje dvě třetiny potřeb vinařství, což umožňuje perfektní kontrolu nad výrobou šampaňského.

Mailly Grand Cru

 

 

Champagne Mailly Grand Cru bylo založeno v roce 1929. Vlastní 70 hektarů výlučně klasifikace grand cru – Pinot Noir a Chardonnay. Roční produkce 450 000 lahví. Vína zrají v křídových sklepích, 19 metrů pod zemí. Velmi progresivní firma, nové moderní technologie, sudy pro vína dosage z Chateau Margaux, Pavillon Blanc. Millésimé, cuvée Les Échansons a L’Intemporelle jsou opakovaně vysoce hodnocena.

Perrier-Jouët

 

 

Dům Perrier-Jouët byl založen v roce 1811 po sňatku Pierra Nicolase Perriera a Rose Adelaide Jouëtové. Nyní vlastní 65 hektarů vinic, z nichž prakticky všechny vinice jsou klasifikovány jako tzv. Grand Cru. Perrier-Jouët má neustále zásoby svých nejstarších ročníků, jako je Perrier-Jouët 1825 – nejstarší dnes dochované šampaňské.

Piper-Heidsieck

 

 

Syn luteránského kněze Florens-Louis Heidsieck přišel do Remeše jako obchodník s látkami. Vinařství ho však očarovalo natolik, že v roce 1780 začal vyrábět vlastní vína. Firma po staletí udržuje blízký vztah s dodavateli kvalitních hroznů z více než 180 vesnic v regionu Champagne. Díky tomu Piper-Heidsieck disponuje velkým výběrem jednotlivých cru z mnoha rozdílných terroirů a všechna vyráběna cuvée mají stálou kvalitu.

Philippe Gamet

 

 

Vinařství Phillipe Gamet s nachází v Mardeuil, typické šampaňské vesnici, obklopené vinicemi, dva kilometry od Epernay, hlavního města Champagne.
Dcera vinařů z Fleury-la-Rivière a syn vinařů z Mardeuil, Fabienne a Philippe Gametovi, hospodaří na pozemích ve třech vesnicích (Mardeuil, Damery and Fleury-la-Rivière), kde s péčí a láskou pěstují tři šampaňské odrůdy: Pinot Noir, Pinot Meunier a Chardonnay.
Hrdí na znalosti zděděné po předešlých generacích, věnují jejich cuvée vášeň a trpělivost. Od prořezání keřů do sklizně, od lisování po první fermentaci, od lahvování po degorzáš a prodej, každý krok je vykonán s úctou vůči tradicím kraje Champagne.¨ Míchání vína ze sklizní jednotlivých odrůd se staršími ročníky je rituál, který Fabienne a Philippe gametovi sdílejí každý rok a dodávají tak jejich šampaňským vínům jedinečnou kvalitu, autentičnost a charakter.

Roger Barnier

Šampaňský dům Roger Barnier se nachází cca 20 km jižně od Epernay v malé vesnici Villevenard v oblasti Côte des Blanc. Vnuk pana Rogera Barniera Frederic Berthelot je pokračovatel stylu výroby jeho dědečka. Všechny odrůdy révy vinné rostou na přibližně 8 ha vinic, které jsou rozloženy napříč 35 parcelami a několika šampaňskými vesnicemi. Průměrné stáří vinic se pohybuje okolo 40 let, některé vinice jsou staré více než 100 let.
Aby se dosáhlo nejvyšší kvality vín a vyrobené šampaňské se stalo jedinečným, pan Berthelot klade velký důraz na kvalitu ruční sklizně, lisování a vinifikaci.
Všechen um a úsilí je směřováno k jedinému cíli a tím je vysoká kvalita Champagne Roger Barnier.

R&L Legras

 

 

Rodina Legras začala s pěstovánim révy v XVI století a jejich vysoce hodnocená vina dávno překročila hranice Francie.
Všechna Champagne R&L Legras jsou s přívlastkem „blanc de blancs“ (100 % Chardonnay) a hrozny pochází výhradně ze skvělé oblasti Cote des Blancs.

Salon

 

 

Champagne Salon je dílem jednoho muže, velkého znalce champagne, který byl okouzlen a nakonec dokonale sveden vinicemi v Les Mesnil. Aimé Salon, pozoruhodná osobnost a bonviván založil v roce 1911 maison Salon a naplnil tak svůj sen vytvořit do té doby neznámé jednoodrůdové champagne - čisté Blanc de Blancs. Vinice Les Mesnil (100% chardonay, 100% grand cru), která leží v srdci Cote de Blancs, je považována za královnu vinic v Champagne. Hrozny jsou sbírány ručně a jsou lisovány tradičním lisem, který používá pouze Salon. Používá se šťáva pouze z prvního lisování – cuvée Salon je unikátní champagne - hrozny pocházejí z jednoho "terroir" Cote des Blancs, z jedné vinice (single cru), z jedné odrůdy (chardonnay), z jednoho ročníku. Produkce - cca 50 tis. lahví pouze ve vydařených ročnících. Prestižní značka, která spolu s Krugem patří na absolutní vrchol vín z Champagne.

Taittinger

 

 

Náš příběh začíná roku 1240, kdy Theobald IV z Champagne, král Navarrský, básník hluboce zamilovaný do královny Blanky Kastylské, přivezl z křížové výpravy dva poklady pro svou lásku. První z nich byla růže z Damašku, nejkrásnější květina na světě. Tím druhým potom réva, předchůdce odrůdy Chardonnay, která se stala symbolem Maison Taittinger, elegantního rodinného vinařství. O sedmset sedmdesát let později stále nacházíme v lahvích poezii, sklízenou z nejlepších vinic v Champagne, lahvovanou po prvním lisování a uloženou po několik let v jedinečných sklepech vyhloubených Římany. Poté na svět přichází elegantní Brut Réservé, ženské Prestige Rosé, osobitý Brut Millésimé, harmonické Taittinger Prélude a Nocturne, šperk šampaňských vinic Marquetterie a samozřejmě jedinečná a neopakovatelná Comtes de Champagne. Rodina Taittinger je pyšná na své jméno, historii a práci a každý rok nám dokazuje, že dokonalost není mýtus ale realita.

de Venoge

 

 

Champagne de Venoge založil v roce 1837 Henri-Marc de Venoge. Ve dvacátých letech XX. století to byla spolu s Moët Chandon největší firma v Champagne. Produkovaly shodně 1 milion lahví ročně. Henri-Marc byl prvním, kdo začal používat ilustrované etikety vlastní výroby, což bylo v Champagne něco zcela nového. Navrhoval etikety nejen pro de Venoge, ale i pro Moët a další značky. V současnosti produkuje de Venoge cca jeden milion lahví a díky svým špičkovým vínům se řadí mezi prestižní producenty champagne, což potvrdilo i jeho zařazení mezi top deset výrobců nezávislou komisí odborníků a sommelierů. Ročníkové Blanc de Blancs 2000 bylo vyhlášeno jedním ze tří nejlepších Blanc de Blancs na trhu!